środa, 29 lutego 2012

It Ain't Easy To Say Goodbye

Are You getting close to the people you work with?  I think it's inevitable. I'm getting really attached to people, even if I'm their superior. Some might say it's wrong but it works for me. I don't think you have to be all "strict and professional", you also have to show your human side to the co-workers. It makes things so much easier. Obviously it depends on people you work with - some may take advantage of you. I was lucky enough not to experience that. Today one of the girls I was working with finished the job because she is going away soon. She is one of the nicest, most gentle and the warmest person I have ever met and ever worked with. She is also honest, genuine and just simply a pleasure to be around. I will definitely miss her dearly - it wasn't easy to say "goodbye" today. I truly hope we stay in touch. :)
On a day like today, I like wearing something cosy and comfy. As if it could help LOL. I like wearing oversized sweaters and I also like to wear men's clothes ;) What's the best way to have the best of both worlds? Steal your bf's cardigan!!! :) And that is exactly what I did today. Actually I think this cardigan is more mine than his at this stage! :)
The "teddybear belt" I am wearing with my jeans is one of the cutest things I have ever found in a second hand shop. :) I remember my friend Agnieszka telling me once: "Jeans MUST be worn with a nice belt". It stuck in my head so much that now I can't imagine wearing them without one. :)
Hope everyone enjoyed their 29th of February as the next one is in four years LOL ;)

♥ 

Czy przywiązujecie się do ludzi, z którymi pracujecie? Myślę, że to nieuniknione. Ja przywiązuję się bardzo, nawet jeśli jestem czyimś zwierzchnikiem. Ktoś może powiedzieć, że nie powinnam, ale mnie z tym dobrze. Nie uważam, że trzeba być zawsze okropnie zasadniczym i poważnym. Myślę, że czasem trzeba pokazać w pracy swoją bardziej "ludzką" stronę. To wiele ułatwia. Oczywiście zależy to od ludzi, z którymi się pracuje - niektórzy mogą próbować to wykorzystać. Ja na szczęście tego nie doświadczyłam. Dzisiaj jedna z dziewczyn, z którymi pracowałam przez ostatni rok, zakończyła pracę, ponieważ zamierza wyjechać. Jest to jedna z najsympatyczniejszych i najcieplejszych osób, jakie miałam przyjemność poznać, i z którymi miałam przyjemność pracować. Jest również uczciwa, szczera i naprawdę miło jest przebywać w jej towarzystwie. Na pewno będę za nią tęsknić - nie było łatwo się dziś pożegnać. Mam szczerą nadzieję, że będziemy w kontakcie. :)
W taki dzień jak dziś lubię założyć coś ciepłego i wygodnego - tak jakby mogło to w czymś pomóc haha ;) Lubię nosić ogromne swetrzyska oraz rzeczy z męskiej szafy :) Jak zdobyć dwa w jednym? Podkraść ♥ sweter. I tak właśnie dziś zrobiłam. W sumie ten sweter już od dawna jest bardziej mój niż jego. ;)
Ten "misiowy pasek" w moich jeansach to jedna z najfajniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek znalazłam w ciucholandzie. :) Pamiętam, jak kiedyś moja psiapsiółka Agnieszka powiedziała mi: "Jeansy MUSZĄ być noszone z fajnym paskiem". Tak mi to weszło do głowy, że teraz nie wyobrażam sobie założyć ich bez paska. :)
Mam nadzieję, że fajnie spędziliście 29 dzień Lutego - następny dopiero za cztery lata haha! :DI am wearing/Mam na sobie:
Cardigan - ♥'s closet/ szafa ♥ 
Jeans - second hand - 15zł/3,7 Euro
Top - Primark - 6zł/1,5 Euro 
Belt/Pasek - second hand - 2zł/ 0,5 Euro
Bracelet/ Bransoletka - New Look 

Karola

28 komentarzy:

żiwenszi pisze...

sama nie wiem stety czy niestety, ale bardzo szybko przywiązuję sie w ogóle do ludzi, z którymi spędzam więcej czasu. wyczuwam wielki sentyment w tym poście , a gruby, ciepły sweter Ukochanego ? z pewnością pomaga. kiedy naprawdę jesteśmy ze swoimi połówkami - czujemy sie szczęśliwi, spełnieni , pewniejsi siebie.... Mając na sobie rzecz należącą do najbliższej nam osoby potrafimy te uczucia odtworzyć , a może tylko sobie tak wmawiamy ? W każdym bądź razie dobrze nam z tymi myslami :) Tak więc pomagajmy sobie sami na codzień :)
Pozdrawiam Cię Karola :)

Stephanie pisze...

What a cute teddy bear belt!

http://fashionroll.net

Girlie Blogger pisze...

You are very lucky to have found honest and genuine people at work. Yes, I do hope you keep in tough.

Ah. cool card. It certainly looks comfy.

Seattle Beauty and Fashion - Seattle Girlie Blog

sherene pisze...

When i resigned from work, my relationship with my co workers didn't end there. We keep in touch, hang out from time to time, the relationship was intact.
I hope you too:))
I like ur jeans, and ur white shoes!

Julie Khuu pisze...

Those little teddy bears are too too darling! Love that they came out to play with that super chic winter knit!

Thanks for visiting my blog love, hope you’ll be back to see my latest designs!

xo-Julie
Peace. Love. LOL!

Haute Khuuture.com

Self-Dressed pisze...

love your cardigan!!!

xoxo
http://self-dressed.blogspot.com

SAZI'STOPSECRET pisze...

i love these,come check out my new post

http://sazistopsecret.blogspot.com/

Megan pisze...

Cute sweater! And the details on your belt are so cute :) Yes, I get very close with my co-workers, in fact, I would consider a lot of them my closest friends.

Memorable pisze...

świetny sweterek :)

AgneseFF pisze...

No tak Kochanie.... nigdy nie jest łatwo powiedzieć.... "żegnaj" .... znam to .... :/ Paseczek jest świetny :D

PS. Dziękuję :*

Ula pisze...

Hi!!! I love this outfit!!!
I think that your blog is great.
I'm a follower of course.
Can you follow me back???

strawberriesatmidnigt.blogpot.com

Wizerunkownia pisze...

odejście z pracy relacji kończyć nie musi ;)

jeansy bez paska dobrze wyglądają jedynie "nowe", nijak wyciągnięte i dopasowane - a i tak będzie się świecić majtkami bez paska :D

Misiaki rozkoszne:)
:*

Ask Erena pisze...

Those jeans look great on you!
hugs from New York,
xx
Ask Erena
http://askerena.blogspot.com/

Anonimowy pisze...

:( it's always hard to say good bye, but you can always stay in touch :) Your outfit is really cute, I LOVE the bears on your belt and your cozy looking cardigan :)

Joyce pisze...

oops i accidently posted anonymously....

Maria pisze...

Great you found good people at work, you are really lucky ;)

Cool outfit! Love your Cardigan and your accessories ;)

I really like your style and your blog!

Maybe you want to follow each other? I'll follow you back for sure :)


Have a great weekend

x♥x♥

"Dicas de saúde, beleza, e exercício físico em casa"Anonimowy pisze...

I just discovered your blog! and I must say that I really like!
I love your style, compliment is very special and inspirational! if you go look at my blog there is also a Jeffrey Campbell Giveaway : http://therightmixoffashion.blogspot.com/2012/02/giveawayjeffrey-campbell.html

Vhallah A. pisze...

Yes I know how you feel right now. It's so hard to say goodbye even for a cold hearted man.. But thank God now we have phone/email so that we can keep in touch them..

Anyway, love the Teddy Bear on the belt :)

Have a great day!

- MrVhallah.com -

yiqin; pisze...

that cardi rocks <3

FashionFreak/Mihaela pisze...

Love this post^^

jacket.coat.new post♥mfashionfreak

I'd love to follow you if you would do the same for me?:)

Tuta pisze...

Jaki sweetaśny misio na pasku ;)

http://toosweetcookies.blogspot.com/

dian ajeng maharani pisze...

hi sweetie,
found good and amazing people in work is the best thing ever, and leaving them is the worst. i know how does it feel because i just resigned from my job too because i had to focus to my study :( it is terrible..
dear, i really love your outfit. oversize cardigan is always tempting to wear and never goes wrong. and you inspire me to borrow my bf cardi. it will be great! you look so stylish and love the way you pair it with jeans. and you are right. the belt is very cute and it gives the feminine touch to the whole outfit, and you style it great with adorable shoes too.
keep posting darling! xoxo

Gillie pisze...

I love your cute casual look, the pattern of that sweater is lovely! I also love your belt so much, those bears are such a unique touch

xo Gillie

Karola pisze...

thank you for comments!
dziękuję za komentarze! :)

Nnenna pisze...

Oh, I love your sweater! I used to have a similar one, but then I had to give it away because it was too small!

Pumba pisze...

nie będę oryginalna...kocham pasek!

Life's a shoe pisze...

love the prints of your cardigan

Natalie Koltunovskaya pisze...

I like your belt!!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...